DS1867S-50.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DS1867S-50 |
| Manufacturer | Dallas Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Taper | Linear |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance (Ohms) | 50k |
| Interface | Serial |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Voltage - Supply | 5V |
| Features | Cascade Pin |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 400 |
The following parts include "DS1867S-50" in Silicon Labs DS1867S-50.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.