DMT057VGNTRS0-1A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DMT057VGNTRS0-1A |
| Manufacturer | Densitron |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Display Type | TFT - Color LCD |
| Display Mode | Transmissive |
| Touchscreen | Resistive |
| Diagonal Screen Size | 5.7" (144.78mm) |
| Viewing Area | 117.70mm W x 88.70mm H |
| Backlight | LED - White |
| Dot Pixels | 640 x 480 (VGA) |
| Interface | 18-Bit (RGB) |
| Controller Type | HX8250-A, HX8678-A |
| Graphics Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color | White |
The following parts include "DMT057VGNTRS0-1A" in Silicon Labs DMT057VGNTRS0-1A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.