DILB40P-223TLF.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | DILB40P-223TLF |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 40 (2 x 20) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Material - Mating | Copper Alloy |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Material - Post | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
The following parts include "DILB40P-223TLF" in Silicon Labs DILB40P-223TLF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.