Panasonic Electronic Components DB2W40200L
Part No.:
DB2W40200L
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A MINI2-F3-B
Shipping
DB2W40200L Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
15 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Mini2-F3-B
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)