D1TFA0402R4991F-T10.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | D1TFA0402R4991F-T10 |
| Manufacturer | Thin Film Technology Corp. |
| Series | D1TFA |
| Package/Case | 0402 (1005 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 4.99 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | AEC-Q200 |
| Ratings | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "D1TFA0402R4991F-T10" in Silicon Labs D1TFA0402R4991F-T10.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.