Ohmite CS3FR050E
Part No.:
CS3FR050E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
4-SIP
Description:
RES 0.05 OHM 1% 3W 4SIP
Shipping
CS3FR050E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
CS3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±60ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.854" L x 0.211" W (21.70mm x 5.35mm)
Height - Seated (Max):
0.654" (16.60mm)