Ohmite CS10FR005E
Part No.:
CS10FR005E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
4-SIP
Description:
RES 0.005 OHM 1% 10W 4SIP
Shipping
CS10FR005E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
CS10
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.886" L x 0.177" W (22.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.835" (21.21mm)