Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CS030A_300_N1_0_0-Kit |
| Manufacturer | EMUS |
| Series | CS030 |
| Package/Case | Box |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| For Measuring | DC |
| Sensor Type | Shunt |
| Current - Sensing | 300A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | CAN Bus |
| Sensitivity | 10mV/A |
| Frequency | 250kHz |
| Linearity | ±0.4% |
| Accuracy | ±0.4% |
| Voltage - Supply | 6V ~ 70V |
| Response Time | 90ms |
| Current - Supply (Max) | 8mA |
| Operating Temperature | -30°C ~ 55°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "CS030A_300_N1_0_0-Kit" in Silicon Labs CS030A_300_N1_0_0-Kit.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.