Vishay Dale CRCW251242R2FKEGHP
Part No.:
CRCW251242R2FKEGHP
Description:
RES SMD 42.2 OHM 1% 1.5W 2512
Shipping
CRCW251242R2FKEGHP Information
Series:
CRCW-HP e3
Resistance:
42.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1.5W
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)