Vishay Dale CRCW08052R40JNEA
Part No.:
CRCW08052R40JNEA
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
Shipping
CRCW08052R40JNEA Information
Series:
D/CRCW e3
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
2.4 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)