Vishay Dale CRCW06037R68FNEA
Part No.:
CRCW06037R68FNEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
CRCW06037R68FNEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
D/CRCW e3
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
7.68 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)