Vishay Dale CRCW06035K62FKEAC
Part No.:
CRCW06035K62FKEAC
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 5.62K OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
CRCW06035K62FKEAC Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CRCW-C
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5.62 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)