Vishay Dale CRCW0402820RJNEDHP
Part No.:
CRCW0402820RJNEDHP
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES SMD 820 OHM 5% 1/5W 0402
Shipping
CRCW0402820RJNEDHP Information
Series:
CRCW-HP e3
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
820 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)