Vishay Dale CRCW040276R8FKEDHP
Part No.:
CRCW040276R8FKEDHP
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/5W 0402
Shipping
CRCW040276R8FKEDHP Information
Series:
CRCW-HP e3
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
76.8 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)