Vishay Dale CMF5568R000FKR6
Part No.:
CMF5568R000FKR6
Description:
RES 68 OHM 1/2W 1% AXIAL
Shipping
CMF5568R000FKR6 Information
Product Status:
Obsolete
Resistance:
68 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)