Vishay Dale CMF5556K000FKEK
Part No.:
CMF5556K000FKEK
Description:
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL
Shipping
CMF5556K000FKEK Information
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
56 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)