Vishay Dale CMF551R0000GLEA
Part No.:
CMF551R0000GLEA
Description:
RES 1 OHM 1/2W 2% AXIAL
Shipping
CMF551R0000GLEA Information
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)