YAGEO CFR-50JR-52-27R
Part No.:
CFR-50JR-52-27R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 27 OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
CFR-50JR-52-27R Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CFR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
27 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)