YAGEO CFR100JT-52-150R
Part No.:
CFR100JT-52-150R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 150 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
CFR100JT-52-150R Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CFR
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Carbon Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)