Stackpole Electronics Inc CF14JA62K0
Part No.:
CF14JA62K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 62K OHM 5% 1/4W AXIAL
Shipping
CF14JA62K0 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
62 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
0/ -500ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)