CD74HCT4046AM96.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | CD74HCT4046AM96 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | 74HCT |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| PLL | Yes |
| Input | CMOS |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Frequency - Max | 38MHz |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
The following parts include "CD74HCT4046AM96" in Silicon Labs CD74HCT4046AM96.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.