CAT5118TBI-10GT3.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CAT5118TBI-10GT3 |
| Manufacturer | Catalyst Semiconductor Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | SC-74A, SOT-753 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Taper | Linear |
| Configuration | Rheostat |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Taps | 32 |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Memory Type | Volatile |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 200ppm/°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 200 |
The following parts include "CAT5118TBI-10GT3" in Silicon Labs CAT5118TBI-10GT3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.