CAT24C04YI-G.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | CAT24C04YI-G |
| Manufacturer | Catalyst Semiconductor Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Last Time Buy |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | EEPROM |
| Technology | EEPROM |
| Memory Size | 4Kbit |
| Memory Organization | 512 x 8 |
| Memory Interface | I2C |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Access Time | 900 ns |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
The following parts include "CAT24C04YI-G" in Silicon Labs CAT24C04YI-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.