Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CA42A035M105BA |
| Manufacturer | XiangJiang |
| Series | CA42 A |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Type | Epoxy Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Manufacturer Size Code | A |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "CA42A035M105BA" in Silicon Labs CA42A035M105BA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.