Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CA3046 |
| Manufacturer | Rochester Electronics, LLC |
| Series | - |
| Package/Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 5 NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Frequency - Transition | 550MHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - |
| Gain | - |
| Power - Max | 300mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 1mA, 3V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
The following parts include "CA3046" in Silicon Labs CA3046.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.