C190.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | C190 |
| Manufacturer | RedWave Labs |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Laser Diode Controller |
| Data Rate | - |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 500 mA |
| Current - Modulation | 100mA |
| Current - Bias | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | Module |
| Mounting Type | - |
The following parts include "C190" in Silicon Labs C190.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.