KEMET C0603C154Z3VACTU
Part No.:
C0603C154Z3VACTU
Description:
CAP CER 0.15UF 25V Y5V 0603
Shipping
C0603C154Z3VACTU Information
Series:
SMD Comm Y5V
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)