Nexperia USA Inc. BZX8850S-B22-QYL
Part No.:
BZX8850S-B22-QYL
Description:
DIODE ZENER 22V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX8850S-B22-QYL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
22 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 16.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)