Nexperia USA Inc. BZX58550-B7V5X
Part No.:
BZX58550-B7V5X
Description:
DIODE ZENER 7.5V 270MW SOD523
Shipping
BZX58550-B7V5X Information
Series:
BZX58550
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
270 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 5.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)