Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX384B56-G3-08
Part No.:
BZX384B56-G3-08
Description:
DIODE ZENER 56V 200MW SOD323
Shipping
BZX384B56-G3-08 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C