Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYS10-25-E3/TR3
Part No.:
BYS10-25-E3/TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC
Shipping
BYS10-25-E3/TR3 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
25 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C