Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BY25Q20BLYIG(R) |
| Manufacturer | BYTe Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 8-XFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 2Mbit |
| Memory Organization | 256K x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 85 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 3ms |
| Access Time | 6 ns |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 2V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-USON (1.5x1.5) |
The following parts include "BY25Q20BLYIG(R)" in Silicon Labs BY25Q20BLYIG(R).
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.