Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BY25Q16BSMIG(R) |
| Manufacturer | BYTe Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 16Mbit |
| Memory Organization | 2M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O, QPI |
| Clock Frequency | 108 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 50µs, 2.4ms |
| Access Time | 7 ns |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-USON (2x3) |
The following parts include "BY25Q16BSMIG(R)" in Silicon Labs BY25Q16BSMIG(R).
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.