Stackpole Electronics Inc BR1FB20L0
Part No.:
BR1FB20L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1W RADIAL
Shipping
BR1FB20L0 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
BR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 350°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)