Chemi-Con BMVK500ADAR22MD60G
Part No.:
BMVK500ADAR22MD60G
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Shipping
BMVK500ADAR22MD60G Information
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 mA @ 120 Hz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)