BLE60.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BLE60 |
| Manufacturer | Amp'ed RF Tech |
| Series | - |
| Package/Case | 18-SMD Module |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Protocol | Bluetooth v4.2 |
| Modulation | - |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.4835GHz |
| Data Rate | 1Mbps |
| Power - Output | 4dBm |
| Sensitivity | -92dBm |
| Serial Interfaces | GPIO, SPI, UART |
| Antenna Type | Integrated, Chip |
| Utilized IC / Part | - |
| Memory Size | 512kB Flash, 64kB RAM, 96kB ROM |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 3.6V |
| Current - Receiving | 13.6mA |
| Current - Transmitting | 13.3mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "BLE60" in Silicon Labs BLE60.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.