GCT BK010-12-C-0850-0864-0508-G
Part No.:
BK010-12-C-0850-0864-0508-G
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 5.08MM
Shipping
BK010-12-C-0850-0864-0508-G Information
Manufacturer:
GCT
Series:
BK010
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
12
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
7.9A per Contact