Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BFU760F,115 |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-343F |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 2.8V |
| Frequency - Transition | 45GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 0.4dB ~ 0.5dB @ 1.5GHz ~ 2.4GHz |
| Gain | - |
| Power - Max | 220mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 155 @ 10mA, 2V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 4-DFP |
The following parts include "BFU760F,115" in Silicon Labs BFU760F,115.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.