Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BFU550XAR |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | TO-253-4, TO-253AA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Frequency - Transition | 11GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 0.75db @ 900MHz |
| Gain | 21.5dB |
| Power - Max | 450mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 15mA, 8V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-143B |
The following parts include "BFU550XAR" in Silicon Labs BFU550XAR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.