Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BFS520 |
| Manufacturer | EVVO |
| Series | - |
| Package/Case | SC-70, SOT-323 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Frequency - Transition | 8GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.5dB @ 1GHz |
| Gain | 12.5dB |
| Power - Max | 150mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 90 @ 20mA, 6V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-323 |
The following parts include "BFS520" in Silicon Labs BFS520.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.