Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BFR380F |
| Manufacturer | Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd. |
| Series | - |
| Package/Case | SC-70, SOT-323 |
| Packaging | |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 6V |
| Frequency - Transition | 14GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.1dB @ 1.8GHz |
| Gain | 9dB |
| Power - Max | 380mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 40mA, 3V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-323 |
The following parts include "BFR380F" in Silicon Labs BFR380F.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.