Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BFG540 |
| Manufacturer | EVVO |
| Series | - |
| Package/Case | TO-253-4, TO-253AA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Frequency - Transition | 9GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.9dB ~ 2.1dB @ 900MHz ~ 2GHz |
| Gain | 16dB |
| Power - Max | 400mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 40mA, 8V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 120mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-143B |
The following parts include "BFG540" in Silicon Labs BFG540.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.