Micro Commercial Co BAS40L2-TP
Part No.:
BAS40L2-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE SCHOT 40V 200MA DFN1006-2L
Shipping
BAS40L2-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1006-2L
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C