Ohmite B20J2R0E
Part No.:
B20J2R0E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 2 OHM 5% 20W AXIAL
Shipping
B20J2R0E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Brown Devil® 200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)