Ohmite B12J40KE
Part No.:
B12J40KE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 40K OHM 5% 12W AXIAL
Shipping
B12J40KE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Brown Devil® 200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
12W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)