AXW3161421A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AXW3161421A |
| Manufacturer | Panasonic Industrial Automation Sales |
| Series | AXW |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Connector Type | Socket |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Fastening Type | - |
| Cable Termination | IDC |
| Wire Type | Discrete |
| Wire Gauge | 22-24 AWG |
| Features | Cap (Cover) |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Color | - |
The following parts include "AXW3161421A" in Silicon Labs AXW3161421A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.