Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | AWP24S |
| Manufacturer | Artaflex Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | PCB Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | General ISM > 1GHz |
| Protocol | - |
| Modulation | GFSK |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 1Mbps |
| Power - Output | 20dBm |
| Sensitivity | -93dBm |
| Serial Interfaces | SPI |
| Antenna Type | Antenna Not Included, U.FL |
| Utilized IC / Part | CYRF7936 |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.3V |
| Current - Receiving | 23mA |
| Current - Transmitting | 195mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
The following parts include "AWP24S" in Silicon Labs AWP24S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.