Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ATM2802-H |
| Manufacturer | AMBO |
| Series | - |
| Package/Case | Module, Single Pass Through |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| For Measuring | AC/DC |
| Sensor Type | Flux Gate |
| Current - Sensing | 20A, 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Current |
| Sensitivity | - |
| Frequency | - |
| Linearity | - |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Response Time | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "ATM2802-H" in Silicon Labs ATM2802-H.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.