Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AC0805FR-101K43L |
| Manufacturer | Yageo America |
| Series | AC |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 1.43 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | AEC-Q200 |
| Ratings | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "AC0805FR-101K43L" in Silicon Labs AC0805FR-101K43L.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.