Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AC03000003600JAC00
Part No.:
AC03000003600JAC00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 360 OHM 3W 5% AXIAL
Shipping
AC03000003600JAC00 Information
Manufacturer:
Series:
AC
Packaging:
Cut Tape (CT)
Resistance:
360 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)